Cílem tohoto projektu je pomoci mladým lidem lépe se připravit na vstup na trh práce a současně podpořit větší inkluzivitu a přijetí znevýhodněných skupin, zejména osob se zdravotním postižením. Projekt je zaměřen na mladé lidi ve věku 16 až 20 let a zvláštní cílovou skupinu tvoří znevýhodnění mladí lidé. Projekt je realizován na Slovensku, v České republice, Itálii a Belgii.
Trvání projektu
Červen 2019 – květen 2021
Donor
Realizace projektu byla podpořena programem Erasmus +
Shrnutí projektu
Nezaměstnanost mladých je nadále problémem ve všech partnerských zemích, zejména pokud jde o mladé lidi se zdravotním postižením a mladé lidi z jiných znevýhodněných skupin. Tato nevýhoda může mít původ v různých příčinách, od kulturních rozdílů po zdravotní postižení.
Cíle projektu chceme dosáhnout prostřednictvím dvou typů školení, přičemž oba jsou založeny na minulých zkušenostech a odborných znalostech EPIC n.o. První školení je zaměřeno na mladé lidi a pomáhá jim připravit se na budoucí zaměstnání vysoce interaktivním a praktickým způsobem v přímé spolupráci s personalisty. Úspěch tohoto typu vzdělávání je zajištěn relevantností jeho obsahu vytvořeného ve spolupráci s akademiky, personalisty a náborovými pracovníky a úzkou spoluprací s podnikatelským sektorem odrážející skutečné potřeby a požadavky zaměstnavatelů. Druhé školení je zaměřeno na senzibilizaci zaměstnavatelů vůči zaměstnávání osob se zdravotním postižením a na vzdělávání potenciálních zaměstnavatelů. V průběhu celého projektu a napříč zeměmi které participují v projektu, bude vyškoleno 400 mladých lidí, z nichž nejméně 20% jsou mladí lidé ze znevýhodněných komunit, zejména lidé se zdravotním postižením. Dalším cílem je školení o senzibilizaci v nejméně 20 společnostech v partnerských zemích a vytvoření alespoň jednoho trvalého partnerství se společností v každé partnerské zemi.
V každé zemi bude provedena důkladná analýza prostřednictvím shromažďování údajů a výzkumu po více než 20 měsíců. To poskytne pohled na vývoj situace a přímý dopad kurikula. Tyto národní analýzy budou navíc shromážděny ve srovnávací studii, která mimo jiné posoudí použitelnost modelu v jiných zemích. Konečný výstup rovněž poskytne politická doporučení a obecná doporučení, která se použijí v jiných než partnerských zemích. Dalším výstupem budou videa s vybranými účastníky s cílem zachytit osobní zkušenosti a dojmy z projektu a pomoci s jeho pokračováním.
Hlavními očekávanými výsledky jsou zvýšená připravenost mladých lidí na trh práce a proces pohovoru, lepší porozumění požadavkům trhu práce a lepší hodnocení jejich individuálních dovedností. Pokud jde o sociální přijetí, očekáváme zvýšenou akceptaci a lepší pochopení osob se zdravotním postižením zaměstnavateli, což povede k větší otevřenosti vůči zaměstnávání osob se zdravotním postižením ak vytvoření speciálních projektů náboru pro mladé lidi se zdravotním postižením. To bude mít přímý dopad na život mladých lidí díky jejich větší šanci na úspěšný vstup na trh práce.
Na základě výsledků analýzy očekáváme, že tento projekt bude prokazatelně obecně přijatelný v různých prostředích s nezbytnými úpravami, a proto má potenciál posloužit jako příklad dobré praxe pro jiné země a organizace. Zaměřujeme se také na zviditelnění nezaměstnanosti mládeže a povědomí o zdravotním postižení a na zahájení širší diskuse o těchto otázkách ve společnosti a na politické úrovni.
Partneři
Nezisková organizácia EPIC (Slovensko)
Cometa Formazione Societa Cooperativa Sociale (Itálie)
Tracé Brussel (Belgicko)